آخرین اخبار
فصلنامه "خط هشت" سال ششم/ شماره دوازدهم- مهرماه 1401

نماینده ولی فقیه در استان: پیوند نسل جدید با فرهنگ دفاع مقدس آینده کشور را تضمین می کند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: مسئولین امروز ما باید تلاش کنند تا روح نسل جدید را با فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت پیوند دهند تا آینده کشور تضمین شود.
اشتراک گذاری
23 مهر 1401
193 بازدید
کد مطلب : 1206

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: مسئولین امروز ما باید تلاش کنند تا روح نسل جدید را با فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت پیوند دهند تا آینده کشور تضمین شود.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در جلسه شورای سیاستگذاری کنگره سه هزار و۴۰۰ شهید استان اردبیل با بیان اینکه کار فرهنگی توام با نتیجه اثربخش، مهم است، افزود: کار فرهنگی که منتج به نتیجه نشود، کار نیست.

وی انتقال سیره عملی شهدا به نسل جوان و امروز جامعه را خواستار شد و تصریح کرد: همه باید تلاش کنند تا با ایجاد روح حماسی در نسل جدید، نسل های حماسی برای تداوم راه انقلاب اسلامی به کشور تحویل دهند.

امام جمعه اردبیل با بیان اینکه خاک کشور از ارزش وصف نشدنی برخوردار است، اضافه کرد: اگر نسل جدید این نکته مهم را درک کند و بداند که شهدا برای صیانت از مرزهای کشور جان خود را دادند، آن وقت جوانان و نخبگان ما به فکر مهاجرت نخواهند افتاد.

عاملی به مطالبه اصلی شهدا از مردم و مسئولین اشاره و خاطرنشان کرد: امروز باید این سوال دغدغه همه مسئولین کشور شود که الان اگر شهدا در جمع ما حضور داشتند مطالبه آنها از ما چه بود؟

وی انقلاب اسلامی را انقلابی آرمانی خواند و بیان کرد: برای رسیدن به این آرمان هزینه‌های سنگینی نیز متحمل شده‌ایم بنابراین برای تداوم مسیر باید آرمانی فکر و عمل کنیم تا شرمنده شهدا نباشیم.

*بازخوانی وقایع دفاع مقدس، پرورش دهنده نسل حماسی است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل به لزوم انتقال تجربیات و خاطرات رزمندگان اسلام به نسل‌های پیش رو اشاره کرد و گفت: بازخوانی وقایع دفاع مقدس و بهرمندی از تجربیات رزمندگان اسلام در واقع پرورش دهنده نسل حماسی برای تداوم راه شهدا است.

عاملی با اشاره به تاریخ انقلاب اسلامی در گذر زمان افزود: امروز باید این سوال مهم در ذهن مردم، مسئولین و نسل جوان ایجاد شود که چه چیزی باعث شد در هشت سال دفاع مقدس یک وجب از خاک کشور به دشمن داده نشود در حالی‌که تاریخ شاهد تجزیه مکرر خاک ایران به دست دشمنان بود.

وی با بیان این‌که دفاع مقدس تا ابد از خاک این کشور صیانت کرده است، اظهار کرد: امروز دشمنان با تمام وجود درک کرده‌اند که ملت ایران ملتی آرمانی و خستگی‌ناپذیر هستند که در پرتو ولایت فقیه تا آخرین نفس در مقابل دسیسه‌های دشمنان ایستادگی می‌کنند.

این رزمنده دوران دفاع مقدس از رسانه‌ها خواست با انعکاس و بازخوانی وقایع دوران دفاع مقدس، نقش خود را در پرورش نسل‌های حماسی برای دوام و بقای ایران اسلامی ایفا کنند.

وی در ادامه سخنان خود به معنی و مفهوم شهادت در آیات قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) و کلام امامین انقلاب اشاره و تصریح کرد: شهادت از بالاترین مقام‌ها نزد خداوند متعال است.

*نوجوانان و جوانان نسبت به سرنوشت کشور خود دغدغه‌مند شوند

امام جمعه اردبیل به نقش هنر در جریان‌سازی فرهنگ ایثار و شهادت در جوامع اشاره کرد و گفت: شاهکار کتاب «دا» در روایت‌گری و قدرت تصویرسازی برای خوانندگان است از این رو متولیان چاپ و نشر کتاب‌های دفاع مقدس باید این‌گونه آثار را الگوی تولیدات خود قرار دهند تا از تاثیرگذاری چندین برابر بر جوانان برخوردار شوند.

عاملی در ادامه با بیان اینکه سوالات دفاع مقدس باید در مدارس منتشر شود، اضافه کرد: نوجوانان و جوانان ما باید نسبت به سرنوشت کشور خود دغدغه‌مند شوند و بدانند که اگر ایثار و شهادت رزمندگان در دوران دفاع مقدس نبود الان معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظار آن‌ها بود.

وی با انتقاد از وضعیت حاکم بر پوشش جوانان و با بیان این‌که اگر مسئولان دغدغه‌مند عمل می‌کردند، امروز نباید شاهد حضور جوانان و نوجوانان با لباس‌های نامتعارف در جامعه بودیم، خاطرنشان کرد: شأن جوانان ما بالاتر از مُدهای غربی است. بینی‌های عمل کرده و شلوارهای پاره پاره شایسته و برازنده نوجوانان و جوانان ما نیست.

نماینده ولی فقیه در استان به توطئه‌های دشمنان ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون اشاره و بیان کرد: بیش از چهل سال است مردم ما هیبت دشمنان اسلام را در جهان شکسته‌اند و آن‌ها درصدد فرصتی برای خالی کردن عقده‌های‌شان هستند.

عاملی با طرح این سوال که اگر دشمنان بار دیگر به ایران اسلامی حمله کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: مرور وقایع و بازخوانی حوادث و تکرار سوالات موجود در این رابطه تلنگری برای مسئولان است تا با ایجاد دغدغه به پرورش نسل حماسی در کشور تلاش کنند.

*تربیت نسل در تراز انقلاب اسلامی، خروجی آرمانی برگزاری کنگره شهداست

وی در ادامه به اقدامات آمریکا در کشورهای اسلامی برای از بین بردن روح حماسی در ملت‌های مسلمان اشاره کرد و گفت: اولین کاری که آمریکا در عربستان انجام داد، برداشتن آیات مرتبط با جهاد از کتاب‌های درسی بود و در پاکستان نیز دانشگاه اسلام آمریکایی را پایه‌گذاری کرد تا نسلی خنثی برای ملت‌های مسلمان پرورش دهد.

امام جمعه اردبیل به قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح اشاره و اضافه کرد: قبل از انقلاب اسلامی زمامداران حکومت تحت تاثیر آمریکا و غرب «ما نمی‌توانیم» را دیکته می‌کردند ولی بعد از انقلاب اسلامی به برکت هدایت و رهبری امامین انقلاب امروز در مسیر پیشرفت قرار گرفته و از قدرت بازدارندگی در برابر دشمنان برخوردار هستیم.

عاملی به قدرت سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: امروز بالای سر ناوهای آمریکایی در خلیج فارس پهبادهای ایرانی هستند و بر رفتارهای آن‌ها نظارت می‌کنند تا در صورت کوچک‌ترین تعدی به مرزهای کشور با پاسخ کوبنده مواجهه شوند.

وی به لزوم امیدآفرینی در جوانان اشاره کرد و گفت: امروز باید نسل جوان و نوجوان ما بداند که در دوران دفاع مقدس جوانان هم سن و سال‌شان از بیش از سی کشور جهان اسیر گرفتند و این خود گویای اهمیت کار رزمندگان در دوران دفاع مقدس است.

رئیس شورای سیاستگذاری کنگره ملی بزرگداشت ۳۴۰۰ شهید استان اردبیل در پایان سخنان خود به شعارهای انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: امروز جهان متوجه شده است که شعارهای انقلاب ما، گم شده بشریت است و این عزت و افتخار را مدیون شهدا هستیم.

عاملی تصریح کرد: تربیت نسل در تراز انقلاب اسلامی یکی از خروجی های آرمانی برگزاری کنگره ملی شهدا است و همه وظیفه دارند در این راستا حرکت کنند تا شرمنده شهدا نشوند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

بیانیه روز جهانی قدس
کنگره ملی شهدای اردبیل:

بیانیه روز جهانی قدس

همیشه پشتیبان ولایت فقیه باشید
وصیت‌نامه شهید «معرفت‌الله آدینه»:

همیشه پشتیبان ولایت فقیه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.