آخرین اخبار
فصلنامه "خط هشت" سال ششم/ شماره دوازدهم- مهرماه 1401

روایت جانبازی تا کارآفرینی

در شرایطی که کشورمان با پدیده نوظهور ویروس کرونا دسته و پنجه نرم می‌کرد، انسان‌هایی بودند که شب و روز نداشتند و مجاهدانه در پشت خط مقدم با تهیه لوزام ضروری بهداشتی و درمانی در خدمت مردم بودند.
اشتراک گذاری
17 مهر 1401
174 بازدید
کد مطلب : 1187

در شرایطی که کشورمان با پدیده نوظهور ویروس کرونا دسته و پنجه نرم می‌کرد، انسان‌هایی بودند که شب و روز نداشتند و مجاهدانه در پشت خط مقدم با تهیه لوزام ضروری بهداشتی و درمانی در خدمت مردم بودند. جانباز هفتاد درصد «مجید میرزا محمدی» از جمله کسانی بود که همچنان در سنگر جهاد و مبارزه ایثار می‌کرد و به فرهنگ ناب از خودگذشتگی شکوه می‌بخشید؛ او که از رزمندگان پیشگام در سنگرهای جهاد و مقاومت در ایثار و حماسه آفرینی بود، امروز نیز همچون گذشته کمر همت برای سلامت و مبارزه با دشمن نامرئی کرونا بسته بود. آنچه می‌خوانید گفتگو با این جانباز خیر و کارآفرین برتر کشور است که دو دستگاه ضد عفونی برای شبکه بهداشت و درمان اردبیل اهدا کرده است.

جانباز میرزا محمدی سال ۱۳۴۱ در شهر اردبیل دیده به جهان گشود، دوران ابتدایی را در مدرسه جهان تربیت خواند. در دبیرستان نواب صفوی دیپلم گرفت و وارد دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی اردبیل شد. او در این دوران با عضویت در پایگاه‌های بسیج و سپاه پاسداران، آبان ماه سال ۱۳۶۱ به جبهه‌های مبارزه حق علیه باطل رفت و در راه برگشت از عملیات والفجر ۴ در منطقه پنجوین عراق دچار حادثه رانندگی شد و دو پایش را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی نمود و مفتخر به کسب مقام جانبازی شد.

جانبازی که از همان لحظه، پشتکار و خلاقیت را به عنوان مسیر راه زندگی‌اش برگزید و هیچ وقت در برابر کمبودها و مشکلات خم به ابرو نیاورد و اکنون با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد زبان انگلیسی و دکتری کارآفرینی، برای سازندگی و سربلندی کشورش تلاش می‌کند.

این ایثارگر که او را امروز به عنوان خیر سلامت نیز می‌شناسیم درباره کار خیرخوهانه خود می‌گوید: دو دستگاه کابین ضدعفونی کننده اولتراسونیک به قمیت ۴۰ میلیون تومان خریداری و برای استفاده در بیمارستان امام خمینی(ره) و درمانگاه ابوطالب اردبیل تقدیم مدافعان سلامت کشور عزیزمان شد.

جانباز میرزا محمدی شناخت خدا را در هر کاری اولویت اصلی می داند و می‌گوید: ما اگر برای کسب رضای الهی گام برداریم موفق می شویم، همان طور که حضرت امام می‌گفتند، شکست برای ما معنا ندارد. پس در این برهه زمانی نیز وظیفه ما عمل به تکالیفی است که بر عهده‌مان گذاشته شده است تا هر آنچه از دست‌مان برمی‌آید به همنوعان خود کمک کنیم و این دشمن نامرئی را شکست دهیم، می‌شود گفت این مشکل یک آزمایش الهی است و دعا می ‌نم از این آزمایش سربلند بیرون بیاییم.

  • همسر و فرزندانم در عشق و ایثار، گوی سبقت را ربودند

از خدمات و اقدامات این جانباز گرامی هر چه قدر بگوییم کم گفته‌ایم کسی که همسر و فرزندانش نیز در این برهه حساس کشور در خط مقدم دفاع از سلامت حضور داشتند. خود در این باره می گوید: همسرم پرستار و در بیمارستان امام خمینی (ره) در بخش کرونا خدمت می‌کند و پسرم به عنوان پزشک در درمانگاه‌ها و دخترم به عنوان دانشجوی پزشکی کمک‌رسان بیماران نیازمند است. می‌توانم بگویم تا به امروز آنان به چشم ایثارگر به من نگاه می‌کردند ولی این روزها من آنان را ایثارگرانی خستگی‌ناپذیر می‌بینم در اصل امروز در عرصه جهاد و شهادت آنان گوی سبقت را از ما جانبازان گرفته‌اند و شب و روز نمی‌شناسند.

  • راز موفقیتم را باور قلبی به خدا می دانم

این جانباز تمام زندگی‌اش را هدیه الهی می‌داند و به خانواده و مردمش افتخار می‌کند و اعتقاد دارد: نباید ناامید باشیم. هرچه قدر به موفقیت خود اعتقاد داشته باشیم و باور و ایمان‌مان را قوت ببخشیم به همان اندازه به جلو گام برداشته، پیشرفت می‌کنیم. مردم ما جزو بهترین مردمان دنیا هستند و معنای ایثار و امید را بهتر عملی می‌کنند.

جانباز میرزامحمدی درست است دو پایش را در خاکریزهای جبهه جای‌شان گذاشته است ولی بازوان توانمندی دارد که همه را به تعجب وا داشته است، او کارآفرین برتر و سرمایه‌گذار موفق در عرصه تولید نیز می‌باشد. او با داشتن واحدهای تولید دام و طیور، مزرعه پرورش ماهی، مرغداری، باغداری و کاشت انواع محصولات کشاورزی برای چندین هزار نفر اشتغال‌زایی کرده است و در سایه تلاش او چرخه اقتصاد در استان فعال است.

او درباره فعالیت‌های اقتصادی‌اش می‌گوید: با عنایت خداوند اکنون در کنار کارهای فرهنگی، به عنوان مدیرعامل شرکت ستاره صنعت اردبیل و چند واحد تولیدی در حوزه طراحی و مونتاژ فیلم‌های پلاستیکی چند لایه، واحد دامی مادر گوشتی، آژانس گردشگری همای سبلان و آژانس حمل و نقل هوایی کیان ترابر فعالیت دارم.

  • امکان جهش تولید با مدیریت و آینده‌نگری

به باور جانباز میرزا محمدی همه ما سهمی در به کار انداختن چرخه اقتصاد کشورمان داریم و برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در تحقق شعار رونق تولید و جهش تولید نیاز است مسئولان هم عملا و هم قولا وارد کار شوند و با دوری از شعار دادن راه را برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان هموار سازند. یعنی به واقع باور داشته باشند که با رعایت قوانین مجوز فعالیت بدهند و با ایجاد ایمنی سلامت و بهداشت کار و ثبات مالی و هماهنگ نمودن عرضه و تقاضا بخش تولید را بالا بکشند. شاید تحریم‌ها بخشی از مشکل باشد ولی می‌شود با مدیریت بهتر و برنامه‌ریزی درست موفق شد. برای تولید مطلوب خلاقیت فکری و آینده‌نگری مهم‌ترین نکته می‌باشد و ثواب تلاش برای تولید از ثواب نماز یومیه و نماز شب بیشتر است.

او در کنار کمک و انجام کارهای خیر به مردم نیازمند شهر و محل زندگی‌اش؛ کارهای فرهنگی فراوانی نیز به عنوان مدرس دانشگاه و دبیر مدارس انجام داده است و با ایجاد نخستین دانشگاه علمی کاربردی در استان در رشته های مختلف و مرکز آموزشی نوین و موسسه غیرانتفاعی ملاصدرا به بار علمی و فرهنگی این دیار افزوده است. او با نگارش چند مقاله علمی، از نخبگان شاهد و ایثارگر اردبیل محسوب می‌شود.

او تمام موفقیت‌های خود را در ایمان قلبی به خدا و عنایت‌های خاص الهی می‌داند و می‌گوید: به نظرم کل یوم‌ها عاشوراست و ما در میدان مبارزه با افکار بد و دشمن زندگی‌مان هستیم باید مواظب افکار و کردارمان باشیم. زمانی در دوران دفاع مقدس پیشرفته‌ترین وسیله ما برای حمل مهمات جنگی اسب و قاطر بود و اسلحه‌هایی چون کلاشینکف بود ولی امروز با یک دگمه هزاران کیلومتر از فضا را طی می‌کنیم یعنی سیستم دفاعی ما پیشرفت کرده است. امروز جوانان ما از زمان جنگ هم بیشتر ایثارگری می‌کنند یعنی انسان اگر احساس تکلیف کند به باور خود عمل می‌کند.

  • رسیدن به پیشرفت در سایه حفظ ارزش‌های شهدا

به عقیده این جانباز تلاش‌گر انسان در مقاطع مختلف و متناسب با زمان با عقل و نوآوری خود وارد کار می‌شود. آن دوران شهدا و جانبازان هر آنچه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند و ارزش آفرینی کردند امروز نیز با حفظ آن ارزش‌ها می‌توان رشد و پیشرفت کرد.

جانباز میرزامحمدی سفارشی هم به جوانان دارد و می‌گوید: جوانان عزیز ناامید و نگران نباشید. در تمام جوامع مشکلات هست. آنچه مهم است توکل به خدا و اعتماد به نفس می‌باشد. خداوند فرموده از تو حرکت از من برکت، پس می‌توان موفقیت کسب کرد. از طرفی از مسئولان هم می‌خواهم شعار ندهند و پشتیبان جوانان باشند تا واقعا به باور برسند و با معرفی الگوهای صحیح و شایسته به حل مشکلات‌شان کمک کنند و در پایان اینکه خدایا همه ما را عاقبت به خیر کن!

گفتگو از: خدیجه سلمانی

نوشته های مشابه

بیانیه روز جهانی قدس
کنگره ملی شهدای اردبیل:

بیانیه روز جهانی قدس

همیشه پشتیبان ولایت فقیه باشید
وصیت‌نامه شهید «معرفت‌الله آدینه»:

همیشه پشتیبان ولایت فقیه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.