آخرین اخبار
در سالروز آزادی خرمشهر برگزار شد؛

مراسم بزرگداشت یاد شهدای خدمت و سالروز فتح خرمشهر در اردبیل

یاد شهدای خدمت و سالروز فتح خرمشهر در اردبیل گرامی داشته شد.
اشتراک گذاری
03 خرداد 1403
15 بازدید
کد مطلب : 9210

یاد شهدای خدمت و سالروز فتح خرمشهر با عنوان آئین روایت فاتحان و گرامیداشت شهدای خدمت و سالروز آزادی خرمشهر در دانشگاه محقق اردبیلی در اردبیل گرامی داشته شد.

مراسم بزرگداشت یاد شهدای خدمت و سالروز فتح خرمشهر در اردبیل

فرمانده تکاوران دریایی در عملیات فتح خرمشهر در آئین روایت فاتحان و گرامیداشت شهدای خدمت و سالروز آزادی خرمشهر در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: روی تابلو ورودی خرمشهر نوشته شده بود، ۳۶ میلیون جمعیت؛ یعنی کل مردم آن روز ایران پشتیبان آن شهر حماسه بودند و اینگونه شد که آن خاک مقدس از اشغال آزاد شد.

ناخدا هوشنگ صمدی افزود: در جنوب کشور حدود ۲ هزار کیلومتر مرز دریایی داریم و در زمان نبرد خرمشهر به نیروی دریایی توانمندی برای این وسعت مرز دریایی نیاز بود اما به لحاظ مدیریت و توان رزمی ضعف‌هایی داشتیم.

وی اضافه کرد: با این وجود با توکل بر خدا و با پشتیبانی ملت، در حالی که عراق ادعا می‌کرد ظرف سه روز خرمشهر را فتح خواهد کرد، در کنار سایر رزمندگان، با تکاوران نیروی دریایی ۳۴ روز مقاومت کردیم و در این مدت حتی یک روز هم آشپزخانه گروهان و گردان ما روشن نشد و همه چیز از ناحیه مردم بزرگوار تامین و توزیع می‌شد.

صمدی ادامه داد: عراق برای اینکه نیروهای خود را پشتیبانی کند ۲ پل روی اروند رود نصب کرده بود که یکی از آنها به زودی شناسایی شد و نیروی هوایی به محض شناسایی آن را منهدم کرد.

وی تصریح کرد: پل دوم طوری تهیه و نصب شده بود که شب‌ها روی آب می‌آمد و روزها زیر آب می‌رفت و شناسایی آن دشوار بود اما یکی از خلبانان قهرمان تصمیم گرفت به آسمان عراق برود و از آنجا به محل و محدوده پل حمله ور شود تا به طور دقیق پل را شناسایی و منهدم کند و این نقشه را با شجاعت تمام و با موفقیت اجرا کرد.

فرمانده تکاوران دریایی فتح عملیات فتح خرمشهر گفت: رشادت‌های نیروهای ارتشی، سپاهی و مردمی در عملیات آزادسازی خرمشهر، پایان ندارد و این مقطع از تاریخ پر افتخار ایران برای همیشه درخشان و افتخار آمیز است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این برنامه با ادای احترام و نثار سلام و صلوات به ارواح پاک شهدای خدمت گفت: رضوی بودن، وجه مشترک شهدای خدمت است و آیت الله رئیسی خادم الرضا (ع) بود و زندگی او آمیخته با عشق به امام هشتم بود.

حجت الاسلام محمدرضا مصلح نیا افزود: رئیس جمهور شهید ما خصیصه ای داشت که او را به سید و سالار روسای شهید تبدیل کرده و آن خصیصه، این بود که نمی گذاشت ذره ای غبار نگرانی بر دل سکاندار نظام اسلامی و رهبر معظم انقلاب بنشیند.

وی ادامه داد: ابراهیم ما کوهستان ورزقان را به گلستان عشق و شعور تبدیل کرد و رسم بندگی به خدا و سربازی برای ولایت را به نیکی به جا آورد و به سعادت و آرامش رسید.

مداحی در سوگ شهادت شهدای خدمت و رونمایی از مستند چهره “روایت فاتحان نیروی دریایی” از بخش‌های بعدی این آئین بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.