آخرین اخبار
امام جمعه اردبیل:

بدنه اصلی جامعه از برکات ادبیات محروم مانده است

اردبیل- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: ادبیات به معنای عام در جامعه ما مهجور بوده و بدنه اصلی جامعه از برکات آن محروم مانده است.
اشتراک گذاری
17 فروردین 1402
218 بازدید
منبع : خبرنگار مهر
کد مطلب : 3652

آیت الله سیدحسن عاملی شامگاه چهارشنبه در محفل شعر «ماه حسن» با حضور جمعی از شعرای بزرگ استان به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی و هفته هنر انقلاب اسلامی در محل مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی مرحوم آیت الله مروج اظهار کرد: شعرا سرمایه‌های ما هستند و آرزوی ما این است که همانطور که انقلاب ما آرمانی و هزینه‌ای هم که پرداخت کرده ایم آرمانی است می‌خواهیم در یک فضای آرمانی نیز تنفس کنیم.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ و مدنیت ملت ما در مستوایی بسیار رفیع و فاخر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: متأسفانه ادبیات امروز در حصار باقی مانده است.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: ادبیات امروز در محدودیت و محاصره قرار گرفته و به معنای عام در جامعه ما مهجور است.

عاملی با اشاره به اینکه بدنه اصلی جامعه ما از برکات ادبیات محروم مانده است، گفت: ادبیات در جامعه ما می‌تواند نقش بسیار بزرگی ایفا کند و ضروری است تا کلمات و ترکیباتی که به طور روزمره استخدام می‌کنیم ارزش ادبی خوب، پربها و قیمت والایی داشته باشد.

بدنه اصلی جامعه از برکات ادبیات محروم مانده است

وی با تاکید بر اینکه ثروت لغوی یک فرد در جامعه ما باید در شأن ملت ما و تاریخ ما باشد، افزود: متأسفانه اینگونه نیستیم چرا که الان سخنان و حرف زدن ما حتی نوشته‌ها و گفتارهای بسیاری از مسئولین در جامعه ما ارزش ادبی ندارد در حالی که باید سخنان رده‌های ارشد جامعه باید به تراث ماندگار ادب فارسی تبدیل شود.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: یک مدیر وقتی صحبت می‌کند باید بیانات او جزو منشآت باشد منشآت فراهانی را بخوانید ثروت لغوی، صنایع ادبی، عمق معلومات و اشراف بر مزایای کلام غوغا می‌کند.

عاملی اظهار کرد: همان گونه که ما به هوا نیاز داریم به شعر و ادبیات به همان میزان احتیاج داریم چرا که تلطیف سر و آفریدن احساس‌های بزرگ و عواطف فاخر محصول ادبیات فاخر است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با تاکید بر اینکه یک ملت به چند چیز افتخار می‌کند، تصریح کرد: یکی از مواردی که ملت به آن افتخار می‌کند شعرای آن ملت هستند چون شعرا می‌توانند تاج سر یک ملت چراغ جامعه، توشه ابدیت و تابلوی سر راه باشند و انتظار ما این است که این مجموعه‌ها بیشتر از این فعالیت کنند تا استعدادها بیشتر از آن شکوفا شوند.

عاملی با بیان اینکه باید ادیبان بزرگی در جامعه ما ظهور پیدا کنند و طعم زیبا صحبت کردن را به ملت بچشانند، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف بزرگ خطیب این است که موزون صحبت کند، اولین نثر موزون قرآن است پیش از قرآن نثر موزون نداشتیم.

امام جمعه اردبیل با اعلام آمادگی مبنی بر حمایت همه جانبه از چنین محافل‌های فرهنگی ابراز امیدواری کرد؛ جوانان بیش از این به شعر و ادبیات روی بیاورند.

همچنین در پایان این محفل از ۷ نفر از شعرای نامی و مشهور اردبیل تجلیل به عمل آمد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را کامل کنید.